Automatyka bram garażowych

Ręczne zamykanie i otwieranie bramy garażowej może być męczące i denerwujące, np. w złą pogodę. Dlatego warto zamontować do niej siłownik sterowany automatycznie. O rodzaj siłownika sterowanego automatycznie najlepiej zaczerpnąć informacjo w firmie, gdzie kupujemy bramę lub bezpośrednio u producenta. Najlepszego doboru modelu siłownika powinien dokonać wykwalifikowany instalator bramy uwzględniając jej wymiary i ciężar oraz częstotliwość otwierania. Wszystkie rodzaje siłowników są wyposażone w szynę i wózek pociągowy. Napęd można zamontować od razu lub ze względów finansowych później.

Zestaw do zautomatyzowania bramy

Na taki zestaw składa się przed wszystkim sam siłownik, który za pomocą ramienia ruchomego uchyla i zamyka skrzydło bramy. Zamontowany jest pod sufitem garażu, połączony z szyną pociągową, po której porusza się ramie siłownika z wbudowaną centralką sterującą. Zdalne sterowanie automatyką bramy, umożliwiają nadajniki radiowe czyli piloty. Można też sterować przez kluczyk, klawiaturę oraz przyciski naścienne. Najbardziej nowoczesnym sterowaniem bramy jest sterowanie przez telefon komórkowy.

Zabezpieczenia automatyczne i zasilanie

Bramy automatyczne powinny mieć zabezpieczenia w fotokomórkę, która mogłaby wykryć przeszkodę znajdującą się na płaszczyźnie ruchu bramy oraz zabezpieczenie przeciążeniowe. Dzięki takiemu zabezpieczeniu skrzydło się cofa, gdy napotyka opór. Automatyka garażowa musi być też wyposażone w system wysprzęglenia siłownika i umożliwić obsługę ręczną. Takie zabezpieczenie gwarantuje nam, że podczas awarii lub braku zasilania będzie możliwe rozryglowanie napędu od wewnątrz garażu i otwarcie bramy.

Napęd do bram garażowych powinien być podłączony do sieci elektrycznej o napięciu 230 V. z takiego zasilania można korzystać nieograniczenie. Warto pamiętać o dodatkowym zasilaniu na skutek awarii prądu. Można zainstalować akumulator awaryjny. W miejscach gdzie nie ma zasilania z sieci energetycznej, rozwiązaniem są napędy czerpiące energię z akumulatora zasilanego przez panel słoneczny.