Blachodachówki
Na rynku pojawiają się nowe dachówki, mają one inne kształty i kolory od typowych dachówek. Na rynku dostępne są dachówki płaskie w kształcie prostokąta, gładkie z delikatnym wzorem. Na zamówienie można kupić gładkie w kształcie rombu. Nowością są też dachówki wielkoformatowe o większych wymiarach niż tradycyjne. Kryje się nimi dachy o dużych połaciach. Dla osób, które chcą mieć dach w stylu dworkowym, są dachówki fabrycznie postarzane.
Blacho-dachówki
Powyżej 30% sprzedawanych pokryć dachowych to blacho-dachówka. Ukształtowana jest jak dachówka ceramiczna. Ze względu na jej ciężar można pokryć różne rodzaje dachów bez obawy o konstrukcję. Występują w dużych arkuszach, rzadziej spotyka się ją w postaci modułowej. Różna jest cena blacho-dachówki, różni się ona tym z jakiego surowca została zrobiona i jak jest wykończona. Blacho-dachówką można kryć wszędzie, nawet w miejscach zaciemnionych i gęsto porośniętych drzewami. Jedynie inwestorzy budujący w regionach silnie uprzemysłowionych o dużym zanieczyszczeniu powietrza tlenkiem siarki lub w terenach nadmorskich, gdzie jest duże zasolenie powinni być ostrożni. Blacho-dachówka należy do pokryć dachowych do najmniej podatnych na porastanie mchem.
Blacho-dachówki są produktem wielowarstwowym, najważniejszy jest rdzeń stalowy, uchwyty pod warstwami wykończeniowymi i ochronnymi. Do produkcji używa się różnych gatunków stali, od nich zależy sprężystość i twardość pokrycia. O jakości blacho-dachówki decyduje grubość rdzenia stalowego. Musi on mieć 0,5 mm dla blach powlekanych i 0,4 mm dla blach z posypką. Każdy producent powinien dawać aprobatę techniczną i deklarację zgodności, że blacho-dachówka spełnia wszystkie wymagania. Jeżeli chodzi o gwarancję, ważne jest w niej co ona obejmuje. Najbardziej liczy się gwarancja na trwałość i przyczepność powłoki do blachy i stałość koloru.
Blacha płaska
Obecnie wraca do pokryć dachowych blacha płaska. Najczęściej stosuje się blachy płaskie cynkowo – tytanowe i ze stali powlekanej. W zależności od zasobów finansowych możemy wybrać pokrycia tańsze ze stali powlekanej oraz droższe z miedzi, aluminium oraz stopów cynku lub aluminium z tytanem.
Blacha płaska oferowana jest w arkuszach o długości 2 – 3 m i zwojach do 16 m, pokrywa się nią połacie o spadku 4°. Są także płytki w kształcie rombów i łusek. Nadają się one do układania na dachach o spadku 7 – 25°. Dostępne są też panele z zatrzaskami, wytworzone z blach powlekanej i cynkowo – tytanowej.
Pod blachą płaską robimy zawsze podkład sztywnego poszycia. Na poszycie używa się desek lub płyt wiórowych, przykrywa się je specjalną folią zwaną membraną separacyjną. Do poszycia arkusze, pasy lub płytki przytwierdzane są haftrami, które umożliwiają przesuwanie się blachy względem podłoża. Blachę łączymy różnymi sposobami:
– pojedynczy rąbek stojący,
– podwójny rąbek stojący,
– kątowy rąbek stojący,
– na listwę,
– rąbek leżący.