Dlaczego warto mieć rekuperator?

Rekuperator to urządzenie umożliwiające ogrzanie świeżego powietrza napływającego do pomieszczeń ….. powietrza wywiewanego, inaczej odzyskujące ciepło z wentylacji. Termomodernizacja ma nam zapewnić niskie koszty ogrzewania. Koszty te w dużej mierze wynikają ze strat ciepła spowodowanych wentylacją pomieszczeń. Żeby zimne powietrze było ogrzane to do tego celu służy właśnie rekuperator. Sprawność odzysku ciepła najlepszych urządzeń przekracza 90%.

System odzysku ciepła z wentylacji oparty ja rekuperatorze to wydatek kilkunastu tysięcy złotych, ale jego zastosowanie daje duże korzyści. Taki system łatwiej zainstalować w domu dopiero wybudowanym niż wykończonym. Ponieważ musimy doprowadzić do wszystkich pomieszczeń przewody którymi jest transportowane powietrze nawiewane i wywiewane. By przewody nie szpeciły wnętrz trzeba je zabudować dlatego montaż takiego systemu najlepiej połączyć z generalnym remontem domu. Poza komfortem wynikającym z możliwości sterowania wentylacją i oczyszczania powietrza możemy liczyć na to, że zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania i jego koszt zmaleją o 25% w stosunku do sytuacji, gdy w domu działa wentylacja grawitacyjna.

Budowa rekuperatora

Rekuperator to dwa wentylatory: nawiewny i wywiewny oraz wymiennik ciepła, w którym powietrze dopływające do wnętrza domu ogrzewa się do cieplejszego powietrza wywiewającego. Wbudowane są także filtry, które zatrzymują zanieczyszczenia. Czyste powietrze w domu to dodatkowa korzyść z zastosowania rekuperatora.