Dom pasywny budowa

Dom pasywny budujemy na działce o dużej powierzchni oraz gdzie dom pasywny nie będzie zaciemniony przed budynki sąsiadujące. Spora działka, dlatego że wymiennik ciepła mieści się poza domem oraz w dużej mierze wyznaczone jest właściwe zagospodarowanie ogrodu. W projekcie ogrodu powinien być uwzględniony szpaler drzew liściastych posadzonych od strony południowej, żeby w porze letniej zaciemniły przeszklenie domu, natomiast od strony północnej zaprojektować tak zwaną zieleń izolacyjną. Do budowy domów pasywnych wykorzystujemy materiały i urządzenia certyfikowane …..do domów pasywnych. Do ocieplenia domu, wykorzystujemy styropian o uszlachetnionej kompozycji grafitu dodanej do styropianu. Taki materiał jest o bardzo wysokiej termoizolacyjności. Stosujemy też dużo innych materiałów w zależności gdzie i co będziemy ocieplać.

Do niskiego zapotrzebowania na energię do ogrzewania przyczynia się nie tylko bardzo dobra izolacja termiczna przegród budowlanych, ale także wyposażenie domu w urządzenia takie jak rekuperator i oraz kolektory słoneczne. Rekuperator służy do odzysku ciepła wywiewanego powietrza wentylacyjnego, natomiast kolektory i pompa ciepła wykorzystująca do ogrzewania energię z źródeł odnawialnych. Nawet przy ostrej zimie powinno wystarczyć podgrzewanie świeżego powietrza nawiewanego do pomieszczeń przez system wentylacji mechanicznej, jednak lepiej wyposażyć dom w tradycyjną instalację C.O.

Do domów pasywnych oferowane są kompaktowe centrale grzewcze, które w jednej budowie zastępują wszystkie urządzenia grzewcze i wentylacyjne.

Ciepłą wodę użytkową możemy uzyskać przez podgrzewanie pompą ciepła do 65°C. wyższą temperaturę może zapewnić elektryczny wkład grzejny, który służy przede wszystkim do szybkiego dogrzania wody podczas intensywnego korzystania z niej. W zbiorniku na wodę jest też zamontowana wężownica przeznaczona do podłączenia z kolektorami słonecznymi, które mogą być kolejnymi źródłami ciepła. Centrala grzewcza jest standardowo wyposażona w pompę obiegową do instalacji solarnej oraz regulator sterujący jej pracę.