Dom pasywny budowa

Dom pasywny budujemy na dużej powierzchni oraz gdzie dom pasywny nie będzie zacieniony przez budynki sąsiadujące. Duża działka dlatego , że wymiennik ciepła mieści się po za domem, oraz w dużej mierze wyznaczone jest właściwe zagospodarowanie ogrodu. W projekcie ogrodu powinien być uwzględniony szpaler z drzew liściastych posadzonych od strony południowej, żeby w porze letniej zacieniały przeszklenie domu, natomiast od strony północnej zaprojektować tak zwaną zieleń izolacyjną. Do budowy domów pasywnych wykorzystujemy materiały i urządzenia certyfikowane. Do ocieplenia domu wykorzystujemy styropian o uszlachetnionej kompozycji grafitu dodanej do styropianu. Taki materiał jest o bardzo wysokiej termo izolacyjności. Stosujemy też dużo innych materiałów w zależności gdzie i co będziemy ocieplać.
Do niskiego zapotrzebowania na energię do ogrzewania przyczynia się nie tylko bardzo dobra izolacja termiczna przegród budowlanych, ale także wyposażenie domu w urządzenia takie jak rekuperator oraz kolektory słoneczne.

Rekuperator służy do odzysku ciepła wywiewnego powietrza wentylacyjnego, natomiast kolektory i pompa ciepła wykorzystują do ogrzewania energię ze źródeł odnawialnych. Nawet przy ostrej zimie powinno wystarczyć podgrzewanie świeżego powietrza nawiewnego do pomieszczeń przez system wentylacji. Mechanicznej, jednak lepiej wyposażyć dom w tradycyjną instalację C.O. Do domów pasywnych oferowane są kompaktowe centrale grzewcze, które w jednej obudowie zastępują wszystkie urządzenia grzewcze i wentylacyjne.

Ciepłą wodę użytkową możemy uzyskać przez podgrzanie pompą ciepła do 65 stopni. Wyższą temperaturę może zapewnić elektryczny wkład grzejny który służy przede wszystkim do szybkiego dogrzania wody podczas intensywnego korzystania z niej. W zbiorniku na wodę jest też zamontowana wężownica przeznaczona do podłączenia z kolektorami słonecznymi, które mogą być kolejnym źródłem ciepła. Centrala grzewcza standardowo wyposażona w pompkę obiegową do instalacji solarnej oraz regulator sterujący jej pracę.