Drzwi wewnętrzne

Decyzja o wyborze drzwi do wewnątrz mieszkania powinna być dokładnie przemyślana, ponieważ drzwi wewnętrzne będą nam służyć przez wiele lat, a jednocześnie ich wygląd ma ogromny wpływ na wnętrze mieszkania.

Mimo panującej mody na otwartą przestrzeń, drzwi wewnętrzne są potrzebne, nawet wręcz niezbędne. Żeby dokonać dobrego wyboru musimy dobrze przeanalizować projekt domu i dopasować własne oczekiwanie z ofertą rynkową. Do pomieszczeń gospodarczych kupujemy drzwi pełne, do pokoi pełne i przeszklone, natomiast do łazienki drzwi z niedużym okienkiem w górnej części i otworami wentylacyjnymi dolnej. Wszystkie te drzwi, aby wzajemnie do siebie pasowały, powinny mieć jedną kolorystykę i wzornictwo. Najlepiej kupować różne modele z jednej kolekcji.

Drzwi wewnętrzne możemy otwierać w różny sposób i powinny być starannie zaplanowane, żeby nie okazało się, że drzwi po otwarciu będą nam przeszkadzały lub blokowały np. przejście w ciasnym korytarzu lub zasłaniały inne drzwi. Dlatego mamy na rynku oprócz drzwi rozwieralnych drzwi przesuwne i wahadłowe.
drzwi rozwieralne – są łatwe w montażu i uniwersalne. Ruch skrzydła wymaga dużo wolnej przestrzeni, co jest ważne przy drzwiach szerokich i dwuskrzydłowych. Dla drzwi rozwieralnych ważne jest, czy mają to być prawe czy lewe. Poznajemy je po zawiasach, na której stronie są zamontowane.

Drzwi przesuwne – montujemy je tam gdzie mamy mało miejsca, np. w wąskich korytarzach lub do podziału pomieszczeń. Są jedno i dwuskrzydłowe oraz dwuskrzydłowe synchroniczne gdzie jedno i drugie skrzydło przesuwa się jednocześnie.

Drzwi wahadłowe – najczęściej mają zastosowanie między kuchnią, a jadalnią. Łatwo dają się otwierać pod naporem ciała, kiedy ręce mamy zajęte. Dzięki zastosowaniu zawiasów sprężynowych, drzwi samoczynnie się otwierają i zamykają ruchem wahadłowym. Są to drzwi dwuskrzydłowe, które wymagają dużo miejsca wolnego bo otwierają się na dwie strony.

Drzwi jedno lub dwuskrzydłowe

Najwięcej kupowane są drzwi jedno skrzydłowe rozwieralne o szerokości 80 cm, są też węższe, modele które montuje się w pomieszczeniach gospodarczych. W sprzedaży oferowane są drzwi jednoskrzydłowe w rozmiarach typowych szerokości 80, 90 i 100 cm i standardowej wysokości 205 cm. Producenci na zamówienie i z dopłatą oferują drzwi w różnych rozmiarach.

Bardzo wygodne są drzwi dwuskrzydłowe, są szerokie i bardzo eleganckie. Montuje się je między holem a salonem lub salonem i jadalnią.

Drzwi pełne i przeszklone

Na rynku mamy drzwi jedno i dwuskrzydłowe pełne oraz z niewielkimi szklanymi wstawkami i ze skrzydłami niemal w całości wykonanymi ze szkła.

Drzwi pełne montujemy w pokojach służących do pracy lub słuchania głośnej muzyki. Natomiast w innych pomieszczeniach stosujemy drzwi przeszklone, szklane wstawki w drzwiach mogą odmienić ich wygląd jak i nasze pomieszczenie na bardziej eleganckie. Drzwi pełne jak i przeszklone mają bogate wzornictwo i gamę kolorów. Drzwi przeszklone mają o różnej wielkości szyby, można je umieszczać blisko siebie. Często szkło stanowi dużą powierzchnię skrzydła, dlatego powinno się stosować szkło hartowane lub klejone warstwowo, które ma zwiększoną odporność na uderzenia. W drzwiach wewnętrznych stosuje się:

– szkło dekoracyjne,

– szkło matowe,

– szyby mleczne,

– szyby ornamentowe z wytłoczoną rzeźbioną powierzchnią,

– kolorowe z różnymi wzorami.

Zamiast szkła można stosować przezroczyste płyty z poliestru. Są to drzwi bezpieczne, polecane do dziecięcych pokoi.