Instalacje automatycznego nawadniania

Jeżeli chcemy zapewnić roślinom optymalne zapotrzebowanie w wodę i nie chcemy siłować się z wężem ogrodowym, zainstalujmy więc automatyczny system nawadniający.

Największy niedobór wody w ogrodzie jest wiosna i latem. Mimo, że regularnie podlewamy ogród to rośliny mimo wszystko usychają. Przyczyną tego jest wysuszona powierzchnia warstwy gleby, gdzie niewielka ilość wody przenika do korzeni roślin. Aby tego problemu uniknąć, trzeba zainstalować system nawadniający, wyposażony w automatyczne sterowanie. Dzięki temu rośliny dostaną odpowiednią ilość wody. Odpowiednią porą dnia do podlewania jest wczesny ranek, przed wschodem słońca. Zaletą automatycznego podlewania jest oszczędność wody.

Elementy systemu

Podstawowy element systemu nawadniającego to sieć rur rozprowadzona pod powierzchnią gruntu oraz sterujące przepływem wody – elektrozawory. Bezpośrednio do rur są podłączone elementy nawadniające, takie jak: zraszacze czy linie kropelkujące.

Pracę całego systemu nawadniającego koordynuje sterownik. Od rodzaju gleby zależy dobór instalacji oraz na jaką głębokość będziemy ją nawadniać. Istotny jest też rodzaj roślin. Do wszystkich warunków i wymogów dobieramy odpowiednie zraszacze:

– mikrozraszacze – nadają się ro rabat i krzewów. Są małe, zbudowane z głowicy rozpryskowej, z której woda wydostaje się w formie mgły. Mikrozraszacze zużywają mało wody i mogą pracować w instalacjach gdzie jest niskie ciśnienie wody. Mają mały zasięg i delikatną konstrukcję, którą można łatwo uszkodzić.

– linie kropelkujące – składają się z przewodów z wtopionymi kroplownikami. Rozciąga się je na powierzchni ziemi, głównie wzdłuż żywopłotów i rabat bylinowych. Mogą też być układane pod ziemią i dostarczać wodę wprost do korzeni.

– …. Kropelkujące – różnią się od linii kropelkujących tym, że można samodzielnie określić miejsce, w których będzie wypływać woda. W rury wbija się kroplownik.

– zraszacze stałe – służą do podlewania trawników i większych powierzchni nawet do 10 m2. Umieszcza się je w podłożu, są wynurzalne i niewynurzalne. Zraszacze wynurzalne schowane są pod powierzchnią ziemi. Wysuwają się ku górze podczas podlewania. Mogą być wysokie około 30 cm, dysze znajduję się pod ziemią i niskie, których dysze wysuwają się jedynie 10 cm ponad grunt. Zraszacze niewynurzalne montuje się w sztywnej rurce i przykrywa się je wyższymi krzewami, są wytrzymałe i tanie, dlatego cieszą się dużą popularnością.

– zraszacze ruchome – te zraszacze wytwarzają strugę wody, która równomiernie zrasza obszar w kształcie koła. Stosuje się je najczęściej do podlewania trawników. Są wyposażone w jeden z dwóch mechanizmów wymuszających obrót wokół osi: młoteczkowy lub turbinowy.

Sterowanie – zasilanie

Do poprawnego działania systemu nawadniającego konieczny jest sterownik. Zasilany jest zwykle prądem sieciowym lub bateriami. Nowocześnie systemy wyposażone są w ogniwa solarne. Jeżeli chcemy by system nawadniania był całkowicie automatyczny to wybieramy wtedy sterownik współpracujący z czujnikiem deszczu. Taki system włącza się tylko wtedy, gdy roślinom potrzebna jest woda. Kiedy pada deszcz, wyłącza się automatycznie. System nawadniania może być podłączony do wodociągu, własnej studni lub zbiornika z pompą.