Inteligentny dom

W dzisiejszych czasach rośnie zainteresowanie inteligentnym domem. Dlatego spowodowało to powstawanie wielu systemów różnych producentów, którzy dostarczają gotowe rozwiązania, które pozwalają na sterowanie podstawowymi systemami w domu czyli oświetlenie, ogrzewaniem czy też odkurzaniem lub roletami.

Założenia inteligentnego domu to nie tylko wygoda i automatyczne sterowanie ogrzewaniem lub samoczynne załączanie i wyłączanie światła, ale jak sama nazwa wskazuje dom musi być inteligentny. Żeby taki był naprawdę to wszystkie systemu w domu, tj. oświetlenie, ogrzewanie, wentylacja, system alarmowy muszą ze sobą współpracować. Praca wszystkich systemów zapewni domownikom nie tylko wygodę, ale przede wszystkim komfort, bezpieczeństwo, warunki mikroklimatyczne i obniży koszt eksploatacji.

Wykonanie 100% domu inteligentnego dla większości ludzi jest niemożliwe z uwagi na cenę oraz wymaga z góry przemyślanych założeń i wprowadzenia tych przemyśleń w projekcie. W nowych inwestycjach nie do końca stanowi to problem. W budynkach, które już istnieją ma to ogromne znaczenie.

Na konieczność przeprowadzenia kosztownego i uciążliwego remontu inwestorzy rezygnują z takich rozwiązań. Na rynku są systemy, które można instalować na każdym etapie inwestycji. Z uwagi na bezprzewodową naturę komunikacji system oparty o urządzenia wyposażone w technologię Z- Wave przystosowany jest do ciągłej rozbudowy i modernizacji. Ważnym aspektem jest to, że który inwestor decyduje o tym że dom będzie inteligentnym jest integracja wszystkich systemów ze sobą. Dla większości z nas najważniejszym aspektem jest cena. Są systemy, które można zacząć montować od pojedynczych elementów o wartości kilkaset złotych i w miarę potrzeby możemy go rozbudowywać poprzez dokładanie kolejnych urządzeń.