Kamery termowizyjne i ich wykorzystanie
Kamery termowizyjne wykorzystuje się nie tylko do poszukiwań osób zaginionych, można łatwo sprawdzić czy izolacja cieplna ścian i dachu ma wystraczającą grubość, a okna są właściwie osadzone. Dzięki kamerom termowizyjnym można też łatwo sprawdzić, gdzie w domu są mostki termiczne.
Co to jest termowizja? Jest to technika diagnostyczna wykorzystująca promieniowanie cieplne (podczerwone). Emituje każde ciało, które ma wyższą temperaturę niż zero bezwzględne, czyli 0 stopni Kelwina to jest -273,15°C. kamery termowizyjne służą do pomiaru i zobrazowania promieniowania podczerwonego oraz umożliwiają one sporządzenie obrazu cieplnego w postaci termogramu. Aby przeprowadzić badania termowizyjne to na powierzchniach rejestrowanych przez kamerę termowizyjną muszą występować różnice temperatur. Inaczej obraz z niej nie pokaże różnic, a analiza nie będzie możliwa. Dlatego bardzo ważne są warunki w jakich przeprowadza się badania termowizyjne. Takie badani powinny się odbywać w sezonie grzewczym od października do marca dlatego, że różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku wynosi co najmniej około 15°C. najkorzystniej jest wykonywać zdjęcia, gdy pogoda jest stabilna. Nie powinno wykonywać się kontroli, gdy są obfite opady deszczu czy śniegu. Badania najlepiej wykonać rano przed wschodem słońca lub późnym wieczorem, nocą albo w pochmurne dni, aby uniknąć przez słońce nagrzewania powierzchni budynku.
Termowizja w praktyce
Badania termowizyjne pozwalają na ocenę poprawności wykonania projektu, zgodności stanu faktycznego z dokumentacją oraz sprawdzenie jakości prac i materiałów budowlanych. Bardzo ułatwiają znalezienie przyczyn niskiego komfortu cieplnego lub nadmiernych strat ciepła w budynku. Problemem jest też niedostateczna wentylacja wnętrz co powoduje nadmierną wilgotność a w zimnych miejscach następuje wykraplanie się pary wodnej, a to zaś sprzyja zwilgoceniu ścian i rozwojowi pleśni. Podczas analizy termogramów można szybko i precyzyjnie zlokalizować zagrożone miejsca. Coraz częściej badania termowizyjne przeprowadza się przy odbiorze nowych domów lub przed końcem okresu gwarancyjnego wykonanych prac. Taka kontrola jest też przydatna przy zakupie domu starego, gdzie z pozoru nie widać żadnych wad, a na odnowionych ścianach istniejąca grzybnia jest niewidoczna. Dzięki takim badaniom można zlokalizować miejsca w których pojawi się pleśń. Takie badanie wykonuje się też przed rozpoczęciem termomodernizacji domów. Pomagają one w podjęciu decyzji o kolejności i konieczności prac termomodernizacyjnych. Bardzo ważne jest żeby termogramy umiejętnie zinterpretować. Decydując się na badania termowizyjne, warto zamówić całą usługę tzn. wykonanie zdjęć i ich opis w raporcie.