Konserwacja kosiarki ogrodowej

Kosiarki to niezbędny sprzęt ogrodowy. W sezonie pracują przy przycinaniu trawy bynajmniej 30 razy. Jeśli chcemy by urządzenie w nowym sezonie było niezawodnie musimy zadbać o nie jesienią. Proste czynności konserwacyjne możemy przeprowadzić samodzielnie. Możemy też oddać kosiarkę do profesjonalnego serwisu, w którym regulują silniki i wyważają noże. Przy przeglądzie kosiarki pamiętajmy, że powinny być zabezpieczone zgodnie z instrukcją obsługi. Sposób konserwacji jest różny w zależności od urządzenia. Niektóre modele wyposażone są w funkcję, która informuje użytkownika o tym, kiedy powinny zostać poddane przeglądom.

Konserwacja kosiarek elektrycznych

Osoby, które posiadają kosiarki elektryczne mają mniej obowiązków niż właściciel sprzętu spalinowego. W kosiarce elektrycznej i nie tylko najważniejsza jest konserwacja sprzętu. W tym miejscu korpus należy oczyścić z trawy, błota, kurzu. Do tego celu możemy posłużyć się myjką ciśnieniową. Natomiast metalowe części musimy zabezpieczyć przed korozją. Noże dokładnie czyścimy i ostrzymy oraz pokrywamy środkiem konserwującym. Miejsca, w których jest połączenie przewodów elektrycznych smarujemy preparatem chroniącym prze zawilgoceniem i to wystarczy by była ona sprawna wiosną. Kosiarki elektryczne można przechowywać w dowolnej pozycji.

Kosiarki spalinowe

Przy konserwacji kosiarek spalinowych oprócz oczyszczenia urządzenia musimy zrobić konserwację silnika. Dzięki regularnym przeglądom, nie będzie spadać moc silnika oraz zmniejszy się zużycie paliwa. Jeśli kosiarka pracuje bez zarzutu, powinniśmy wykonać takie czynności jak:

– odłączyć przewód wysokiego napięcia od świecy zapłonowej,

– wymienić olej,

– wymienić i oczyścić filtr powietrza,

– wylanie starego paliwa oraz nalanie świeżego, wzbogaconego specjalnym dodatkiem, wtedy benzyna zachowa swoje właściwości przez dłuższy okres.

Te podstawowe czynności możemy wykonać sami pamiętając, że kosiarki nie wolno odwracać ani przechylać. Można pochylać kosiarkę tylko do tyłu, świecą do góry. Inaczej może zostać zalany filtr powietrza lub nastąpi wyciek oleju do tłumika.

Natomiast konserwacja cylindra silnika wymaga pewnego doświadczenia w pracach mechanicznych. Aby to zrobić należy oczyścić cylinder, wykręcić świecę i wstrzyknąć około cm3 świeżego oleju silnikowego. Potem wkręcamy świecę i kilka razy obracamy powoli wałem silnika, bez uruchamiania go.

Bezpośrednio po zakończeniu prac konserwacyjnych kosiarkę powinniśmy wstawić do suchego i wentylowanego pomieszczenia. W ten sposób zapobiegniemy skraplaniu się pary wodnej na częściach metalowych.

Pamiętajmy, że kosiarka powinna stać w pozycji poziomej.