Ocieplenie ścian

Ile ciepła ucieknie przez ściany warstwowe na zewnątrz budynku zależy od grubości warstwy ocieplenia. Indywidualnie dobieramy dla danej przegrody grubość izolacji i uzyskaną wartość współczynnika przenikania ciepła U na którym nam bardzo zależy. Do materiałów, którymi wykonujemy warstwę ocieplenia należą: wełna mineralna i styropian. Oba te materiały mają podobne właściwości termoizolacyjne, natomiast styropian jest stosowany też ze względu na niską cenę, a wełna mineralna jest materiałem niepalnym co jest bardzo ważne. Pamiętajmy im gorsze właściwości termoizolacyjne ma mur, tym grubsza powinna być warstwa izolacji. Im grubsza będzie warstwa izolacji, tym cieplej będziemy mieli w domu i mniej zapłacimy za ogrzewanie.

Do izolacji fundamentów i tarasów wykorzystujemy materiał o najlepszym współczynnik ciepła tak jak polistyren ekstradowany.

Ściany jednowarstwowe

Budowa takiej ściany składa się z jednej ściany murowanej i warstwy wykończeniowej z tynku. Warstwa nośna pełni funkcję izolacyjną i osłonową. Ściany te powinny być budowane bardzo starannie, żeby niepowstały mostki termiczne przez które ucieka ciepło. Do budowy takich ścian używa się najczęściej betonu komórkowego. Wtedy uzyskamy dobry współczynnik przenikania ciepła U, który jest charakterystyczny dla domów energooszczędnych. Ciepłą ścianę jednowarstwową można też wybudować z bloczków keramzytobetonowych, których otwory są wypełnione styropianem.

Ściany dwuwarstwowe

Ściany dwuwarstwowe wykorzystujemy przy budowie domów pasywnych jak i energooszczędnych. Grubość ich muru konstrukcyjnego wynosi od 18 cm do 30 cm. Buduje się je z ceramiki ciepłej, betonu komórkowego, silikatów oraz warstwy izolacji termicznej od 12 do 20 cm. Grubość ściany dwuwarstwowej łącznie może wynosić od 30 do 50 cm. Ocieplanie ścian dwuwarstwowych odbywa się najczęściej metodą zwaną lekką – mokrą (BSO – bezspoinowy system ocieplenia) oraz metodą lekką – suchą.

Ściany trójwarstwowe

Sama nazwa mówi, że ściana składa się z trzech wyspecjalizowanych warstw. Pierwsza warstwa to mur konstrukcyjny. Druga to ocieplenie odpowiedzialne za izolację termiczną. Trzecia warstwa to elewacja – jest ona odpowiedzialna za odporność ściany na działanie czynników zewnętrznych.

Ściany trójwarstwowe są ciepłe, ich parametry termoizolacyjne są porównywalne ze ścianami dwuwarstwowymi. Nie ma problemu z uzyskaniem współczynnika U ściany na poziomie 0,2 W/(m2K).

Dom wybudowany ze ścian trójwarstwowych dobrze jest zabezpieczony przed hałasem oraz wilgocią. Jeżeli zdecydujemy się na ściany trójwarstwowe to musimy się liczyć z większymi nakładami pracy oraz kosztem.