Oczko wodne w ogrodzie
Oczko wodne zrobione w naszym ogrodzie sprawia, że ogród staje się bardziej atrakcyjny. Rosną nad nim ciekawe rośliny. Tafla wody działa jak lustro gdzie odbija się niebo oraz drzewa i kwiaty wokół posadzone.
Stawy w ogrodzie poprawiają jego klimat, zwiększają wilgotność powietrza co ma duży wpływ na rośliny. Woda przyciąga też kurz i pyłki. Zbiorniki wodne pozwalają wprowadzić nowe gatunki roślin i wzbogacić florę ogrodu. Woda wabi mnóstwo owadów, zlatują się też ptaki, pojawiają się też żaby. Oczka wodne wymagają dużej pielęgnacji. Właścicieli oczek przerażają latem plagi komarów, a po zimie martwe ryby oraz czynności związane z pielęgnacją. Jeżeli chcemy wybudować zbiornik z prawdziwego zdarzenia, ładny a zarazem łatwy w pielęgnacji warto skorzystać z doświadczonego fachowca.
Gdy zapragniemy mieć oczko wodne w swoim ogrodzie, musimy dokonać wyboru jego lokalizacji. Wiele miejsc w ogrodzie jest nieodpowiednich do założenia oczka wodnego, np. bardzo wysoki poziom wód gruntowych, tam gdzie zostały wkopane w ziemię rury ciepłownicze lub kable elektryczne oraz inne. Na miejscu, gdzie jest poziom wód gruntowych bardzo wysoki można zrobić zwykły zbiornik nieuszczelniony. Najlepszym miejscem na zbudowanie oczka wodnego jest także miejsce gdzie część jego będzie przez cały dzień w cieniu. Dlatego, że będą mogły w nim rosnąć rośliny cieniolubne, uchroni to również wodę przed nagrzaniem. Ciepło sprzyja powstaniu glonów i przyspiesza reakcje chemiczne co jest niebezpieczne dla ryb. Dobrze będzie, gdy brzegi stawu będą porośnięte bujnymi roślinami o efektywnych kwiatach.
Sadząc rośliny powinniśmy pamiętać, aby ich gałęzie nie zwisały nad zbiornikiem, dlatego że podczas jesieni staw byłby zasypany liśćmi.
Rośliny w stawie
Rośliny w stawie są nieodzowne, to dzięki nim mam ozdobne oczka wodne oraz natleniają wodę i wypierają glony. Dają schronienie rybom i zwierzętom. Jedna trzecia oczka wodnego powinna być ocieniona roślinami. W stawie sadzimy takie rośliny jak: rdes ziemnowodny, grzybień oraz gatunki pływające. Różnorodność gatunków roślin sprawia, że jeziorka wyglądają naturalnie. Rośliny wodne lubią podłoże gliniaste. Mieszamy w proporcji 1:1 glina i piasek. Natomiast do gatunków roślin kwitnących należy dodać kompostu i torfu, żeby użyźnić podłoże. W głębszych stawach sadzimy rośliny w wyścielanych włókniną koszach, które zasypujemy żwirem.

Jak pielęgnować oczka wodne?
Wiosną zaczynamy od porządków wokół oczka wodnego, naprawiamy jego brzegi. Usuwamy suche łodygi roślin, sadzimy nowe lub przesadzamy stare. Wyławiamy glony nitkowe oraz gdy jest odpowiednia temperatura powietrza, powyżej 6°C, uruchamiamy filtr.
Latem pamiętamy o napowietrzaniu wody podczas upałów oraz uzupełniamy wodę w zbiorniku. Co dwa, trzy tygodnie płuczemy wkłady filtra. Rośliny pływające, które zakrywają nam większą przestrzeń wody, przesadzamy.
Najwięcej pielęgnacji i pracy wymaga oczko wodne jesienią. Pracę zaczynamy od wymiany jednej piątej wody w zbiorniku i zabieramy z dna część mułu. Wodę odsysamy, za pomocą pompy, następnie usuwamy liście, obumarłe rośliny, wyławiamy nadmiar ryb. Gdy temperatura powietrza spadnie poniżej 6°C, wyłączamy filtry. Rośliny delikatne przenosimy na zimowanie do piwnicy. Zimą pilnujemy rybek w oczku wodnym. Dbamy, aby stawek całkowicie nie zamarzł. Montujemy specjalne przeręble styropianowe lub grzałki oraz napowietrzamy wodę pompą membranową.
Nawożenie roślin przed zimą
Aby rośliny przetrwały nadchodzące mroźne miesiące powinniśmy zasilić je odżywkami dostosowanymi do jesiennych potrzeb ogrodu.
Jesienią rośliny przestają rosnąć, nie oznacza to jednak, że nie potrzebują odpowiedniej diety odżywczej. Na procesy, które dzieją się w roślinach, jesienią korzystnie działa fosfor, który stymuluje przyrost systemu korzeniowego. Natomiast potas ma dobry wpływ na przemiany w komórkach roślin. Dzięki temu zwiększa się odporność roślin na choroby i mrozy. Do ogólnego stosowania w ogrodzie przeznaczone są mieszanki jesienne uniwersalne. Można też stosować nawozy o przedłużonym działaniu, którego pierwiastek przedostanie się do gleby na wiosnę. Oprócz nawozów mineralnych stosujemy też nawozy organiczne, które dostarczają nie tylko pełen zestaw pierwiastków, ale też wzbogacają glebę w próchnice. Do takich nawozów należy obornik oraz kompost. Na kwaśną glebę stosujemy jesienią wapno nawozowe. Na gleby gliniaste polecane są preparaty zawierające tlenki wapnia, na pozostałe typy gleb dobry jest wapń w postaci węglanowej.