Odkurzacz centralny instalacja

Przy budowie nowego domu warto pomyśleć o instalacji centralnego odkurzania.

Taki odkurzacz ma mnóstwo zalet nowoczesnych rozwiązań.

Na etapie budowy domu ułożenie instalacji pozwoli zredukować niezbędne prace budowlane. Taką instalacje centralnego odkurzania układa się z rur PCV o średnicy 50 lub 55 mm zakończoną gniazdami ssącymi.

Rury łączy się specjalnym klejem układa się je na posadzce poziomo oraz na ścianach pionowo, gdy zaistnieje konieczność zmiany kierunku przebiegu rur stosuje się łuki lub inne kształty o jak najłagodniejszych zagięciach , żeby eliminować opory powietrza które mogą mieć późniejszy wpływ na wydajność jednostki centralnej. Pamiętajmy aby trójniki układać zgodnie z kierunkiem przepływu powietrza. Razem z rurami układa się niskonapięciowy przewód elektryczny sterujący pracą jednostki centralnej. Taki przewód prowadzi się od gniazda do gniazda, aby zapobiec awariom nie łączy się przewodów w ścianach.

Wyrzutnie powietrza umieszcza się w pobliżu jednostki centralnej. Rura wydechowa nie powinna być dłuższa niż 6 metrów żeby nie zwiększać oporów przepływów w instalacji.

Wyrzutnia powietrza powinna znajdować się z dala od okien i drzwi na wysokości 40 cm od gruntu. Nie montujemy wyrzutni powietrza za wysoko żeby wydmuchiwane gorące powietrze nie zostawiło śladu na elewacji.

Gniazda ssące montuje się na tym samym etapie co rury i umieszcza się je w ścianie przy ościeżnicy drzwi na tej samej wysokości co gniazda elektryczne, montowane są do płytki montażowej. Gniazda ssące są bezpieczne bo przepływa przez nie prąd o niskim napięciu 12 lub 24 V, jednak należy pamiętać o zamontowaniu za każdym gniazdem ssącym tzn kolanka bezpieczeństwa. Zabezpiecza ono przed wpadnięciem do rurociągu większych elementów. Gniazda montujemy tak, by po podłączeniu węża można było dotrzeć do każdego miejsca w domu.
Wąż ssący ma od 7 do 15 metrów długości , po skończonej pracy zawiesza się go na specjalnych uchwytach zamontowanych na ścianie w garażu przy pomieszczeniu gospodarczym. W najnowocześniejszych instalacjach wąż chowa się w rurociągu.

Automatyczną szufelkę też montuje się w stanie surowym domu warto ją zamontować w kuchni i przedpokoju.

Po zakończeniu prac budowlanych montuje się jednostkę centralną. Jednostka centralna zazwyczaj montowana jest w garażu lub pomieszczeniu gospodarczym oddalonym od pomieszczeń mieszkalnych żeby jej praca nie przeszkadzała domownikom.

Odkurzacz centralny powinien być zamontowany w najniższym punkcie instalacji aby cięższe zanieczyszczenia łatwo przepływały rurami ssącymi.

Montuje się go na takiej wysokości aby było łatwe opróżnianie pojemnika na śmieci. Należy ściśle stosować się do zaleceń producenta gdyż nieprawidłowe wykonanie wydmuchu może doprowadzić do przegrzania się silnika i uszkodzić jednostkę.

Akcesoria do sprzątania

W zależności co sprzątamy używamy do tego celu innych końcówek tj. ssawki, szczotki i turboszczotki.

W dużych domach lub hotelach warto mieć dwa zestawy do sprzątania aby ich nie nosić.

W domu gdzie mamy zamontowany kominek warto kupić separator popiołu, który służy do zbierania popiołu i sadzy z kominka, separator chroni odkurzacz centralny przed zanieczyszczeniami które mogą uszkodzić silnik. Zbiornik na kurz opróżnia się 4 razy w roku.