Odśnieżarki elektryczne i spalinowe

O

Podczas śnieżnej zimy mamy dużo pracy przy odśnieżaniu działki. Jeśli śniegu napadało niewiele to zgarniamy go za pomocą miotły, a mniejsze zaspy usuwamy szuflą lub pługiem ręcznym. Jeżeli posiadamy dużą działkę lub mamy długą drogę wjazdową warto pomyśleć o odśnieżaniu mechanicznym. Do szybkiego odśnieżania przeznaczone są urządzenia spalinowe i elektryczne. Odśnieżarki mają specjalny obrotowy wirnik ze ślimakowato ukształtowanymi łopatami. Śnieg odrzucany jest przez turbinę kilka metrów dalej. Do wyboru mamy odśnieżarki elektryczne, spalinowe jednostopniowe i spalinowe dwustopniowe.

Odśnieżarki elektryczne o mocy 1200 – 2000 W, przeznaczone są do odśnieżania równych powierzchni. Mogą odśnieżyć teren na którym warstwa śniegu ma około 25 cm. Minusem tych odśnieżarek jest długość kabla elektrycznego, natomiast plusem – bezgłośna praca oraz w niektórych modelach składana kierownica, która ułatwia przechowywanie. Szerokość odśnieżania wynosi od 35 cm do 45 cm. Odśnieżarki spalinowe mają silniki dwusuwowe i czterosuwowe.

Odśnieżarki spalinowe jednostopniowe są większe i cięższe niż elektryczne. Odśnieżarki te usuwają warstwę śniegu o 30 cm grubości. Wirnik ślimakowaty o szerokości roboczej 50 cm jest odpowiedzialny za zgarnianie i usuwanie śniegu. Są to odśnieżarki zwrotne i poradzą sobie z nimi osoby o niezbyt dużej sile.

Odśnieżarki spalinowe dwustopniowe należą do największych urządzeń do odśnieżania. Potrafią sobie radzić nie tylko z puszystym śniegiem, ale także ze zbitym i mokrym. Poza wirnikiem ślimakowym mają turbinę pozwalającą odrzucać śnieg na dużą odległość. Wirnik i turbina wykonane są z metalu co zwiększa ich trwałość i pozwala usuwać śnieg z różnych miejsc. Są sprzętem ciężkim i dość głośnym, wyposażone w mocniejsze ślimaki. Szerokość robocza wirnika wynosi od 55 do 60 centymetrów. Odśnieżarki dwustopniowe odpalamy i prowadzimy podobnie jak samochody.