Ogrzewanie kominkiem

Ogrzewanie kominkowe musi ogrzać nasz dom, ale tylko wtedy, jeśli mam płaszcze wodny, który podłącza się do instalacji centralnego ogrzewania. Trzeba tak przeprowadzić instalację by nie stwarzała zagrożenia dla mieszkańców. Takie zagrożenie stanowi w instalacji ciśnienie. Obecnie kto buduje dom, chciałby mieć w nim kominek, ponieważ drewno jest tanim paliwem, dlatego wiele osób chce wykorzystać domowe ognisko jaki urządzenie grzewcze. Kominki z płaszczem wodnym są alternatywą dla kotłów na drewno i działają w taki sam sposób. Kominki znajdują się w salonie, gdzie często znajdują się osoby blisko niego w związku z tym przy instalacji trzeba się stosować do zasad gwarantujących bezpieczną eksploatację.

Bezpieczna obudowa kominka

Kominek z płaszczem wodnym kupuje się w postaci wkładu kominkowego. Taki wkład przeznaczony jest do zabudowy, obudowa pełni funkcję dekoracyjną, a nie ma wpływu na ogrzewanie. Najważniejsze jest to by nie stwarzał zagrożenia pożarowego. Obudowa wkładu kominkowego powinna być na tyle duża by zmieściło się w niej naczynie wzbiorcze. Przy projekcie i wykonaniu instalacji kominkowej powinniśmy zapoznać się z obowiązkowymi przepisami. Zgodnie z nimi palenisko powinno być umieszczone na podłożu niepalnym, a przed drzwiczkami paleniska podłogę zabezpieczyć pasem materiału niepalnego.

Żeby najwięcej ciepła trafiło do instalacji C.O. i grzejników, wkład kominkowy należy obudować ognioodpornymi płytami gipsowo – kartonowymi. Od wewnątrz mocuje się do nich izolację cieplną z wełny mineralnej z ekranem aluminiowym. Wewnątrz obudowy, wokół wkładu potrzebna jest wolna przestrzeń, w której będzie odbywała się cyrkulacja powietrza. Na górze obudowy przed stropem umieszcza się pozioma płytę izolacyjną, która chroni strop przed nadmiernym nagrzaniem. W bocznych ścianach obudowy wykonuje się otwory wentylacyjne przez które gorące powietrze znad wkładu wpływa do pomieszczenia. Na dole obudowy jest wlot umożliwiający cyrkulację. Obudowa wkładu kominkowego powinna umożliwić dostęp do podzespołów kominka, które mogą wymagać naprawy czy konserwacji.