Planowanie instalacji elektrycznej

Bardzo ważne jest dobre rozplanowanie instalacji elektrycznej.

Instalacja elektryczna w odróżnieniu od instalacji grzewczej czy wodociągowej różni się tym, że wciąż przybywa nowych urządzeń dlatego trzeba to uwzględnić i szczególnie zaplanować z zapasami liczbę gniazd.

Żeby dobrze zaplanować liczbę gniazd i punktów oświetleniowych, musimy mieć przynajmniej orientacyjnie zaplanowany rozstaw mebli w pomieszczeniach. Niezależnie od tego trzeba przewidzieć dodatkowe zaślepione puszki elektryczne w których będzie można zamontować gniazdo. W pobliżu okien warto zamontować gniazdo które może się przydać kiedy zechcemy zamontować rolety okienne z napędem elektrycznym. Więcej gniazd planujemy w kuchni a zwłaszcza gdy jest duża, w kuchni używamy więcej urządzeń elektrycznych niż w innych pomieszczeniach. Instalacja elektryczna nie tylko ważna jest w domu ale także w jego otoczeniu. Taką instalacje warto wykonać od razu także na terenie posesji. Pracy elektryka wymaga wykonanie:

  • instalacji domofonowej i instalacji oświetlenia przy bramie
  • oświetlenia podjazdu i wjazdu do garażu
  • doprowadzenie prądu do gniazd w altanie
  • oświetlenia ogrodu

O tym warto pomyśleć zanim zaczniemy sadzić rośliny i kłaść kostkę brukową, bo ułożenie przewodów na zewnątrz wymaga zrobienia wykopów.