Przesadzanie roślin w ogrodzie

Gdy chcemy z jakiegoś powodu przesadzić roślinę, musimy tak to zrobić aby ta roślina na tym nie ucierpiała. Często przesadzamy byliny, bo nie chcemy by rosły ciągle w tym samym miejscu. Drzewa i krzewy przesadzamy rzadko.

Wszystkie rośliny podczas przesadzania znoszą dobrze chłodną i wilgotną pogodę. Przed przesadzeniem należy przygotować nowe miejsce, wykopać odpowiedniej wielkości dołek, aby korzenie rośliny swobodnie się w nim mieściły. Na dno sypiemy żyzną glebę, może być ziemia ogrodowa wymieszana z kompostem. Podłoże między świeżo posadzonymi roślinami przykrywamy korą, która zapobiega parowaniu wody.

Jak przesadzić byliny?

Byliny co kilka lat potrzebują dzielenia i przesadzenia, po czym lepiej rosną. Są takie byliny, które nie lubią przesadzania. Do nich należą piwonie. Po przesadzeniu słabo rosną i nie kwitną. Od gatunku bylin zależy w jakim okresie je przesadzamy.

Kwitnące byliny wiosną, przesadzamy jesienią, a ta które kwitną latem i jesienią przesadzam wiosną. Roślinę ze wszystkich stron podkopujemy szpadlem tak, żeby nie uszkodzić korzeni. Wyjmujemy ją, trzymając za łodygę. Jeżeli chcemy ją, podzielić to rozrywamy kępy na kilka fragmentów. Po podzieleniu usuwamy wszystkie martwe części rośliny i sadzimy ją w nowym miejscu. Zaraz po posadzeniu roślinę podlewamy.

Przesadzanie krzewów i drzew

Drzewa i krzewy rzadko przesadzamy, ale jak już musimy, robimy to poza okresem wegetacji późną jesienią lub wczesną wiosną. Bardzo trudne jest przesadzanie starszych drzew i krzewów, ponieważ mają duże korzenie i trzeba je wykopać z dużą bryłą korzeniową. Starsze drzewa i krzewy po przesadzeniu często chorują. Przed wykopaniem dobrze podlewamy, żeby ziemia trzymała się korzeni, dzięki czemu mniej będą narażone na uszkodzenia.