Ściany zewnętrzne w domach z bali

Ściany zewnętrzne w domach z bali stawia się 30 cm ponad terenem. Przed ułożeniem pierwszej belki zwanej podwaliną na fundamencie wykonuje się izolację przeciwwilgociową z papy. Ściany zewnętrzne powinny być kotwiczone do fundamentu dzięki temu są wytrzymałe na parcie i wiatr, a konstrukcja domu jest stabilna.

Ściany z bali montujemy wieńcowej. Ułożone bale poziomo łączy się drewnianymi kołkami, gwoździami lub metalowymi kotwami na węgłach na wręby. Szczelinę pomiędzy balami uszczelnia się pakułami lub wełną drzewną. Stosuje się też uszczelki gumowe. Zakończenie ścian wieńczy bal oczepowy, na którym opierają się belki stropowe lub krokwie dachowe.

Fundament i podłoga na gruncie.

Przed budową domu konieczne jest zbadanie gruntu które decyduje o rodzaju fundamentu.

Dlatego że domy z bali są lżejsze niż murowane, stąd możliwość zastosowania lżejszego posadowienia. Przy dobrym rodzaju gruntu wystarczy płyta fundamentowa, a w mniej korzystnych trzeba wykonać ławy betonowe, ale zdecydowanie mniejsze niż dla domów murowanych. W domu z bali można wykonać podłogę na gruncie. Wiąże się ta z wylewkami betonowymi, a więc jeżeli są już ściany równocześnie wprowadzamy wilgoć do wnętrza domu. Lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie podłogi z pustką powietrzną. Ograniczy to prace mokre oraz umożliwi rozprowadzenie pod podłogą wszystkich instalacji.