Termomodernizacja domu

Jeżeli stwierdzimy, że dom zużywa dużo energii cieplnej podczas zimy, powinniśmy rozpocząć termomodernizację. Żeby kolejny sezon zaowocował na niższym rachunku za opał. Ocieplenie budynku z wymianą okien i modernizacją instalacji zapewnią nam komfort i podniosą wartość nieruchomości. Od czego jednak zacząć?

Na początku musimy ustalić, które elementy domu przepuszczają ciepło. Zazwyczaj dotyczy to ścian zewnętrznych i fundamentów lub dachu. Za straty ciepła odpowiedzialne w dużym stopniu są stare okna i drzwi. Ciepło ucieka także przez niedocieplone nadproża. Należy przeprowadzić audyt energetyczny. Ekspertyza wskaże, co wymaga docieplenie, a co wymiany. Niektóre prace będą wymagały zgłoszenia do starostwa, a większe odrębnego projektu. Termomodernizacja jest wspierana przez rząd. Można się ubiegać o premię termomodernizacyjną. Po uzyskaniu funduszy musimy znaleźć ekipę wykończeniową i wybrać materiały potrzebne do termomodernizacji domu i zaplanować kolejność wykonywanych prac. Kolejność poszczególnych prac zależna będzie od tego co wykaże audyt. Może wystarczy tylko docieplenie ścian lub wymiana okien lecz często zakres robót jest szerszy. Modernizację instalacji grzewczej można przeprowadzić w dalszej kolejności.

Możemy także wyposażyć budynek w dodatkowe źródło energii oraz musimy nauczyć się racjonalnego korzystania z energii, żeby nie tracić jej bez powodu.