Tynk cementowo wapienny

Tynki cementowo-wapienne – lepiej dziś stosować mieszanki gotowe, które wykonano w fabryce, ponieważ dają one gwarancję dobrej jakości oraz przyspieszają pracę. Można wykonywać też tynki tradycyjne robione na budowie.

Tynki elewacyjne mają za zadanie chronić ściany zewnętrzne przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych oraz być ozdobą domu. Tradycyjne tynki bardzo dobrze się z tych obowiązków wywiązują, mimo że stosowane są ponad 100 lat. Nadal cieszą się dobrą opinią, dlatego że są one grube, mocne a tym samym dobrze chronią ściany przed rozmaitymi uszkodzeniami, poprawiają też ich izolacyjność akustyczną a nawet cieplną.

Tynków tradycyjnych cementowo – wapiennych nie można stosować na wszystkich elewacjach, ponieważ nanosi się je bezpośrednio na mury, to znaczy, że nie nadają się na ściany dwuwarstwowe ocieplane styropianem lub wełną mineralną. Ściany te można wykończyć tynkiem cienkowarstwowym. Tynki tradycyjne nadal stosuje się do wykończenia nowych ścian jedno i trójwarstwowych lub napraw starych tynków. Żeby poprawić wygląd tynku tradycyjnego można jego powierzchnię wykończyć tynkiem cienkowarstwowym.

Ułożenie tynku tradycyjnego nie jest łatwe i wymaga od wykonawcy dużej wprawy. Tynk tradycyjny cementowo – wapienny zacieramy go na gładko lub nadajemy mu różne ozdobne faktury.

Oprócz uniwersalnych tynków cementowo – wapiennych są też cementowe i wapienne. Tynki cementowe są bardzo mocne i przeznaczone są na trudne miejsca, natomiast tynki wapienne są mało wytrzymałe i rzadko stosowane.

Ważne zasady podczas tynkowania

Bez względu na to czym zamierzamy tynkować, powinniśmy pamiętać o kilku ważnych zasadach, takich jak:

– Ściany najlepiej tynkować po kilku miesiącach od zakończenia prac mokrych wewnątrz oraz dom powinien mieć dach i rynny.

– Najlepiej tynkować wiosną lub jesienią, ponieważ latem tynki za szybko może wysuszyć słońce, a zimą świeże tynki może uszkodzić mróz.

– Należy unikać tynkowania przy silnym wietrze, małym lub nadmiernym nasłonecznieniu.

– Świeże otynkowane ściany należy utrzymać w stanie wilgotnym przez 2 dni.

– Ściany, które będą wykończone tynkiem tradycyjnym najlepiej murować na puste spoiny, jeśli spiny będą pełne przed tynkowaniem można je wyskrobać,

– Jeśli na ścianie znajduje się przyłącze elektryczne prowadzone niezaizolowanym przewodami to trzeba je tymczasowo odłączyć lub zabezpieczyć przed przypadkowym dotknięciem.

Tynki gotowe

Tynki gotowe to mieszanki z wapna, piasku, cementu oraz odpowiednich dodatków uszlachetniających, które mają zapewnić zaprawie odpowiednią przyczepność do podłoża. Tynki gotowe układa się w trzech warstwach:

– Pierwsza warstwa to środek gruntujący, który ma poprawić przyczepność podłoża.

– Druga warstwa to warstwa ochronna, którą nanosi się w dwóch warstwach: „mokre na mokre”, zanim poprzednia zdąży wyschnąć. Jest to tak zwany tynk podkładowy.

– Trzecia warstwa to tynk dekoracyjny. Jest to cienka warstwa tynku od 2 do 4 mm. Nakłada się ją na wyrównany tynk podkładowy, nadając ścianie końcowy wygląd.

Warto wiedzieć, że na bardzo gładkie ściany np. z betonu komórkowego, gotowe tynki można nakładać w wersji pocienionej o grubości 10 mm.

Tynk tradycyjny

Tynk tradycyjny przygotowuj się bezpośrednio na budowie. Taki tynk robiony jest z wody, piasku, wapna i cementu. Na ściany nakłada się go w trzech warstwach. Są to kolejno:

– Obrzutka o grubości od 2 do 4 mm z rzadkiej zaprawy cementowej z dodatkiem wapna lub emulsji kontaktowej . Zaprawa narzucana jest na ścianę kielnią. Ma to zapewnić tynkowi dobrą przyczepność.

– Narzut to warstwa o grubości od 10 do 20 mm, którą nakłada się na ścianę po stwardnieniu obrzutki. Jest to warstwa wyrównująca.

– Gładź to ostatnia warstwa tynku, można ją wygładzić pacą albo nadać jej różne faktur.