Zaczynamy urządzenie ogrodu

Aby rozpocząć urządzanie ogrodu to najpierw musimy się zastanowić jak nasz ogród ma wyglądać, potem będziemy planować następne etapy. O ogrodzeniu najlepiej pomyśleć jeszcze przed budową domu zanim powstanie wykop pod fundamenty. Wtedy możemy zabezpieczyć żyzną glebę, a ziemię z wykopu możemy użyć do usypania skarpy lub ją wywieźć. Warto też wcześniej pomyśleć o wykopaniu oczka wodnego lub strumyka. Jeśli sami będziemy urządzać ogród to powinniśmy się do tego przygotować. Poszukać praktycznych wiadomości o zasadach projektowania roślin i ich pielęgnacji i wymaganiach.

Samodzielne zakładanie ogrodu będzie wymagało dużo zaangażowania, wiedzy, czasu i pracy, natomiast nagrodą za wysiłek będzie satysfakcja z pięknego ogrodu, założonego i pielęgnowanego własnymi rękoma. Na założenie samodzielnego ogrodu wydamy kwotę jaką mamy przeznaczoną na ten cel. Jedynie pozostaje kwestia co można zrobić w ogrodzeniu za te pieniądze.

Ogród może zaprojektować i urządzić nam profesjonalna firma.

Samodzielne urządzamy ogród

Jeżeli zdecydowaliśmy się na samodzielne urządzanie ogrodu to najlepiej zacząć od rozrysowania projektu. Jest to ważne bez względu na wielkość działki. Taki projekt można sporządzić na papierze milimetrowym w dowolnej skali lub posłużyć się programem komputerowym do projektowania ogrodów. Na mapę nanosimy granicę działki i obiekty oraz wzniesienia i zagłębienia terenu. Uwzględniamy też drzewa rosnące na granicy działki i tuż za nią, bo będą rzucały cień na ogród.

Ważne jest naniesienie przebiegu instalacji podziemnych: sanitarnej, gazowej i elektrycznej. Nad takimi instalacjami nie można sadzić drzew. Warto zwrócić uwagę na choćby ruchliwą ulicę, od której powinniśmy się odizolować. Na planie trzeba też umieścić kierunek z którego najczęściej wieje wiatr, strefę słońca czy padanie cienia. Kiedy plan będzie gotowy możemy przystąpić do szkicowania swych pomysłów.