Żaluzje, rolety i plisy

Osłony okienne takie jak żaluzje, rolety czy plisy można je umieścić od wewnątrz pomieszczeń. Można je montować oknach pionowych jak i dachowych. Mogą one zmniejszać lub całkowicie ograniczyć ilość światła wpadającego przez okna do wnętrza. Jeśli chcemy uchronić pomieszczenie przed nagrzaniem w upalne dni latem to jedynym sposobem jest montaż osłon zewnętrznych.

Właściwie dobrane osłony okien montowanych od strony pomieszczenia mogą stanowić element dekoracji wnętrza. Już na etapie budowy domu i wyborze okien powinniśmy pomyśleć o tym co powieśmy w oknie. Najwięcej trudności sprawi nam zasłonięcie okien o nietypowym kształcie, np. okrągłych lub trójkątnych.

Problemem może okazać się zasłonięcie okien umieszczonych wysoko. Jednym ze sposobów jest zamontowanie osłony wyposażonej w sterowanie elektroniczne. Do standardowych okien możemy montować bez problemu żaluzje, rolety i plisy.

Żaluzje do okien pionowych

Do osłony okien pionowych największą popularnością cieszą się żaluzje. Tak samo często montuje się je, jak plisy czy rolety.

Obecnie montuje się żaluzje drewniane zamiast popularnych aluminiowych. Żaluzje drewniane wykonane są z drewna egzotycznego lub bambusa.

Żaluzje montuje się do skrzydła okiennego. Mogą być zamontowane przy szybie między listwami przy szybowymi lub na ramie okna. Żaluzje mogą być obsługiwane na dwa sposoby: do podciągania i opuszczania służy sznurek, a do obracania lamelek patyk plastikowy przy żaluzjach aluminiowych a przy drewnianych – drewniany. Żaluzje z lamelami, 25, 30, 50 mm mogą być sterowane elektronicznie.

Są też żaluzje hermetycznie zamknięte w komorze pomiędzy dwoma szybami. Takie żaluzje nie potrzebują konserwacji ani mycia. Mogą być sterowane za pomocą sznurka lub elektronicznie. Decyzję o montażu takich szyb podejmujemy przed zamówieniem okien. Szyby z żaluzjami można montować w ramach drewnianych, jak i plastikowych.